Dopravní nehoda je vždy nepříjemná záležitost. Naštěstí většina z nás nebourá každý den. Naopak. Je to věc tak ojedinělá, že si jen málokdo z nás dokáže vybavit, co všechno je třeba v daný moment udělat a zařídit. Jak jste na tom vy?

Pojďme se společně podívat na několik základních kroků, které by měly následovat hned poté, co vystoupíte z vašeho vozidla s čerstvým “faceliftem”.

“Nejdříve zachraňujte život, pak svá práva”

Tento citát vystihuje vše. V daný moment se ale vše odehrává velmi rychle. Důležité je nejprve zajistit bezpečí všech zúčastněných, ale také tak trochu myslet na sebe.

Při následné dokumentaci nehody rozhodně nechcete udělat chybu nebo si zapomenout poznačit důležité údaje všech jejích účastníků. Pomůže vám tento krátký souhrn.

Doporučený postup při nehodě v deseti krocích:

  1. Zastavte vozidlo a zapněte výstražná světla.
  2. Zjistěte, jestli je někdo zraněn a poskytněte první pomoc (lékařská záchranná služba 155, hasiči 150, policie 158, integrovaný záchranný systém 112).
  3. Pokud jste to zatím nestihli udělat, oblečte si výstražnou vestu, umístěte výstražný trojúhelník a postarejte se o bezpečí nezraněné posádky.
  4. Přivolejte policii vždy, když je někdo usmrcen, ale i pouze drobně zraněn, pokud byla způsobena škoda na majetku třetí osoby (zaparkované vozidlo, dům ) byla jakkoliv poškozena pozemní komunikace (značky, přejezdy apod.), nebo životní prostředí (únik provozních kapalin z vozidla).Volejte bez ohledu na škodu vždy, když máte podezření, že některý z řidičů užil omamné látky, když se nedokážete dohodnout na zavinění, některý účastník nechce podepsat záznam o nehodě, nebo když škoda na jednom vozidle podle vašeho odhadu přesáhne 100 000 Kč. Protože poplatek za výjezd policie ke škodě pod 100 000 Kč není v zákoně stanoven, volejte policii i v případě, kdy si škodou na vozidle nejste jisti (u některých typů aut se nad 100 000 Kč dostanete velmi lehce), tedy zjednodušeně řečeno – když nejde jen o škrábance na plechu.
  5. Zdokumentujte pečlivě nehodu pomocí fotografií, videa.
  6. Postarejte se o průjezdnost silnice. Nepřemisťujte vozidla do příjezdu policie. Pokud je přemístění nutné kvůli obnovení provozu, můžete to udělat poté, co jste nehodu nahlásili policii a řádně označili konečné postavení vozidel při nehodě.
  7. Dohodněte se na zavinění, zapište si jména, adresy, telefon (e-mail) účastníků dopravní nehody a svědků. Zaznamenejte si registrační značku, VIN, typ vozidla, údaje o pojištění druhého vozidla (číslo zelené karty a pojišťovnu).
  8. Sepište pečlivě záznam o nehodě, dohodněte se na hlášení pojišťovně.
  9. Než odjedete, přesvědčte se, že máte všechny potřebné údaje a kontakty. Jestli je vaše vozidlo nepojízdné, volejte asistenční službu své pojišťovny, kterou máte k dispozici v rámci pojištění. Pokud nebudete mít jistotu, že jednáte skutečně s vlastní asistenční službou, nepodepisujte žádnou smlouvu. Vyhnete se tak zneužití ze strany některých společností, které vyhledávají dopravní nehody a snaží se využít stresu řidičů k vlastnímu obohacení.
  10. Nepodceňujte drobná zranění a při zdravotních potížích vyhledejte lékaře. Dokonce i vážná ranění z nehody se mohou projevit až několik dní poté. Jde hlavně o vaše zdraví, ale také o vaše peníze.

Nezávazná konzultace zdarma

Utrpěli jste nehodu, úraz nebo jinou škodu a potřebujete poradit?
Prosím vyplňte tento formulář a my se Vám ozveme.

Nezávazná konzultace zdarma

Utrpěli jste nehodu, úraz nebo jinou škodu a potřebujete poradit?
Prosím vyplňte tento formulář a my se Vám ozveme.

Nezávazná konzultace zdarma

Utrpěli jste nehodu, úraz nebo jinou škodu a potřebujete poradit?
Prosím vyplňte tento formulář a my se Vám ozveme.