Amortizace aneb krácení opravy vozu

Také Vám pojišťovna neproplatila celé náklady na opravu vozu?

Mezi nejčastější nečestné praktiky pojišťoven patří takzvaná korekce nákladů na materiál, neboli započtení amortizace vozu, kdy pojišťovna poškozenému nevyplatí celou náhradu škody, ale pouze její část. Je takový postup v souladu s právem? Jak se proti amortizace aneb krácení opravy vozu bránit?

Obsah článku:

Mají pojišťovny právo krátit náklady na opravu vozu, tedy započtení amortizace?

Tento postup pojišťoven je zcela nelegální, je v rozporu s nálezem Ústavního soudu č. II. ÚS 2221/07 i v rozporu s rozhodovací praxí obecných soudů, přesto je naprosto běžný. Pojišťovny vycházejí ze zkušenosti, kdy vědí, že naprostá většina poškozených klientů se nebude bránit a přijme nižší pojistné plnění, než na které má nárok. Jejich argumentace je postavena na tom, že starší vůz nemá být opravován novými náhradními díly a v případě, že k takové opravě dojde, tak se zvýší hodnota havarovaného vozu.

Tento argument je však zcela nepravdivý a lichý. V případě dopravní nehody a následné opravě vozidla dojde vždy ke snížení hodnoty vozidla, a to i při použití nových součástek. Žádná oprava není schopna poškození vozu dokonale skrýt a oko zkušeného odborníka pozná, že se jedná o havarovaný vůz. Například při stříkání karoserie není nikdy možné dosáhnout identického barevného odstínu, jako mají ostatní díly karoserie. Pokud dojde k přelakování celého vozu, tak profesionální technik pomocí měřidla tloušťky laku pozná, že byly naneseny další vrstvy a lak není stejný jako z továrny. Stejný problém se týká sesazení jednotlivých dílů karoserie, kdy i při sebe pečlivější opravě bývají znatelné a měřitelné i drobné nepřesnosti spár mezi díly a podobně.

Havarované vozidlo i při opravě ve značkovém servisu nikdy nemá takovou hodnotu jako vozidlo nehavarované.

Po poškozeném tedy nelze spravedlivě požadovat, aby nesl následek nezaviněné dopravní nehody a hradil část opravy ze svých prostředků.

Jak se bránit proti rozhodnutí pojišťovny?

Pokud nesouhlasíte s postupem pojišťovny, která se rozhodla krátit Vaše odškodnění, z titulu započtení amortizace, vyjádřete nesouhlas s likvidací.

Pokud Vám od pojišťovny přišlo rozhodnutí o krácení, případně odmítnutí celého plnění, okamžitě se odvolejte. Své odvolání řádně zdůvodněte. Vymezte, v čem shledáváte vadný postup pojišťovny a současně žádejte o nové prošetření události.

Vašim odvoláním se poté pojišťovna musí vždy zabývat. V naší praxi jsme se však již setkali s postupem, že pojišťovna reagovala na odvolání pouze sdělením, že se jim bude zabývat, ale samotné stanovisko na odvolání klienti získali až po několika měsíčních upomínkách. Nebojte se tedy čas od času připomenout.

Pokud na své odvolání dostanete stejnou reakci, tedy odmítnutí, situaci ještě nevzdávejte. V tento okamžik byste měli vyhledat odbornou právní pomoc. Za tímto účelem Vám nabízíme posouzení Vašeho případu zcela zdarma. Po tomto posouzení Vám doporučíme další postup, případně převezmeme Vaše zastoupení. Pokud se rozhodnete využít našich služeb, měli byste vědět, že po Vás nebudeme chtít žádné platby předem, zajistíme, aby Vám bylo zaplaceno co nejvyšší odškodnění a naše odměna bude závislá na Vašem úspěchu. Více o našich službách naleznete zde.

Pokud pojišťovnu nepřesvědčí ani řádná právní argumentace, nezbyde Vám, než se obrátit na soud. I v takovém případě Vám budeme krýt záda a uděláme vše pro to, aby pojišťovna plnila řádně své povinnosti.

Nabízíme řešení

V případě, že Vám pojišťovna neproplatila celé náklady na opravu Vašeho vozu, můžeme Vám efektivně pomoci. Nabízíme Vám právní pomoc advokáta, který s pojišťovnou tuto situaci vyřeší a Vám budou proplaceny celé náklady na opravu vozu.

Zajímá Vás, jak může vypadat spolupráce s námi? Více se dozvíte zde na našich stránkách.

Pokud máte zájem o další informace, prosím vyplňte níže uvedený formulář. Jeho vyplnění je zcela nezávazné. Budou Vás kontaktovat naši zástupci, kteří Vám sdělí další podrobné informace.

Další příspěvky

Nezávazná konzultace zdarma

Utrpěli jste nehodu, úraz nebo jinou škodu a potřebujete poradit?
Prosím vyplňte tento formulář a my se Vám ozveme.

Nezávazná konzultace zdarma

Utrpěli jste nehodu, úraz nebo jinou škodu a potřebujete poradit?
Prosím vyplňte tento formulář a my se Vám ozveme.

Nezávazná konzultace zdarma

Utrpěli jste nehodu, úraz nebo jinou škodu a potřebujete poradit?
Prosím vyplňte tento formulář a my se Vám ozveme.