Naboural jsem, aneb jednoduchý postup v 10 krocích

Dopravní nehoda je vždy nepříjemná záležitost. Naštěstí většina z nás nebourá každý den. Naopak. Je to věc tak ojedinělá, že si jen málokdo z nás dokáže vybavit, co všechno je třeba v daný moment udělat a zařídit. Jak jste na tom vy? Po přečtení našeho článku naboural jsem, aneb jednoduchý postup v 10 krocích, již budete mít jasno.

Pojďme se společně podívat na několik základních kroků, které by měly následovat hned poté, co vystoupíte z vašeho vozidla s čerstvým “faceliftem”.

Obsah článku:

Doporučený postup při nehodě v deseti krocích 

 1. Zastavte vozidlo a zapněte výstražná světla.
 2. Zjistěte, jestli je někdo zraněn a poskytněte první pomoc (lékařská záchranná služba 155, hasiči 150, policie 158, integrovaný záchranný systém 112)
 3. Pokud jste to zatím nestihli udělat, oblečte si výstražnou vestu, umístěte výstražný trojúhelník a postarejte se o bezpečí nezraněné posádky.
 4. Přivolejte policii vždy, když:
  • je někdo usmrcen, ale i pouze drobně zraněn,
  • pokud byla způsobena škoda na majetku třetí osoby (zaparkované vozidlo, dům),
  • byla jakkoliv poškozena pozemní komunikace (značky, přejezdy apod.), nebo životní prostředí (únik provozních kapalin z vozidla).
  • máte podezření, že některý z řidičů užil omamné látky,
  • když se nedokážete dohodnout na zavinění,
  • některý účastník nechce podepsat záznam o nehodě,
  • když škoda na jednom vozidle podle vašeho odhadu přesáhne 100 000 Kč,
  • si škodou na vozidle nejste jisti (u některých typů aut se nad 100 000 Kč dostanete velmi lehce), tedy zjednodušeně řečeno – když nejde jen o škrábance na plechu.
 5. Zdokumentujte pečlivě nehodu pomocí fotografií, videa.
 6. Postarejte se o průjezdnost silnice. Nepřemisťujte vozidla do příjezdu policie. Pokud je přemístění nutné kvůli obnovení provozu, můžete to udělat poté, co jste nehodu nahlásili policii a řádně označili konečné postavení vozidel při nehodě.
 7. Dohodněte se na zavinění, zapište si jména, adresy, telefon (e-mail) účastníků dopravní nehody a svědků. Zaznamenejte si registrační značku, VIN, typ vozidla, údaje o pojištění druhého vozidla (číslo zelené karty a pojišťovnu).
 8. Sepište pečlivě záznam o nehodě, dohodněte se na hlášení pojišťovně. S tímto Vám případně pomůže přivolaná policie.
 9. Než odjedete, přesvědčte se, že máte všechny potřebné údaje a kontakty. Jestli je vaše vozidlo nepojízdné, volejte asistenční službu své pojišťovny, kterou máte k dispozici v rámci pojištění. Pokud nebudete mít jistotu, že jednáte skutečně s vlastní asistenční službou, nepodepisujte žádnou smlouvu. Vyhnete se tak zneužití ze strany některých společností, které vyhledávají dopravní nehody a snaží se využít stresu řidičů k vlastnímu obohacení.
 10. Nepodceňujte drobná zranění a při zdravotních potížích vyhledejte lékaře. Dokonce i vážná ranění z nehody se mohou projevit až několik dní poté. Jde hlavně o vaše zdraví, ale také o vaše peníze.

Na co mám po nehodě nárok?

Nejdříve zachraňujte život, pak svá práva.

Tento citát vystihuje vše. V daný moment se ale vše odehrává velmi rychle. Přestože je nejdůležitější zajistit bezpečí všech zúčastněných, nezapomínejte na krok číslo 2. Tedy zajistit i svá práva.

A na co konkrétně budete mít po nehodě nárok? Odpověď na tuto otázku se odvíjí od toho, zda jste byl, byla viníkem nehody či nikoliv. Pokud jste totiž nehodu způsobil či způsobila Vy, máte nárok na náhradu škody pouze v případě, že jste uzavřeli havarijní pojištění.

Pokud budeme předpokládat, že viníkem nehody nejste, máte nárok na náhradu vzniklé újmy. Samozřejmě tato újma zahrnuje odškodnění škody na vozidle. Zároveň Vám ale vzniká nárok na náhradu tzv. nemajetkové újmy. Jak si tuto újmu představit? Pokud došlo na Vaší straně ke zranění, máte nárok na náhradu bolestného, nákladů na péči, ztrátu na výdělku a při vážnějších zranění také nárok na náhradu ztížení společenského uplatnění. Také neopomíjejte náhradu šoku, který Vám byl při nehodě způsoben či další nemajetkovou újmu.

S konkrétním vyčíslením nároků se nebojte obrátit na naše právníky. Jsme specializovanou advokátní kanceláří, která poskytuje svým klientům právní pomoc při získávání náhrady škod na zdraví a dalších majetkových i nemajetkových újmách.

Potřebujete pomoc?

Věříme, že Vám náš článek Naboural jsem, aneb jednoduchý postup v 10 krocích, poslouží jako návod pro řešení Vaší situace.

Nadto Vám nabízíme bezplatné posouzení Vaše případu. O tom, jak naše služby fungují se více dočtete na tomto odkaze.

Jsme připraveni Vám pomoci. Vyplňte prosím uvedený formulář a my se Vám ozveme.

Další příspěvky

Nezávazná konzultace zdarma

Utrpěli jste nehodu, úraz nebo jinou škodu a potřebujete poradit?
Prosím vyplňte tento formulář a my se Vám ozveme.

Nezávazná konzultace zdarma

Utrpěli jste nehodu, úraz nebo jinou škodu a potřebujete poradit?
Prosím vyplňte tento formulář a my se Vám ozveme.

Nezávazná konzultace zdarma

Utrpěli jste nehodu, úraz nebo jinou škodu a potřebujete poradit?
Prosím vyplňte tento formulář a my se Vám ozveme.