Připravili jsme si pro Vás vzorový vnitřní předpis zaměstnavatele upravující překážku v práci z důvodu částečné nezaměstnanosti.
Obsah článku:
- Překážky v práci
- Vzorový vnitřní předpis zaměstnavatele upravující překážku v práci z důvodu částečné nezaměstnanosti
Překážky v práci
Během pracovního života se setkáte s překážkami v práci, ať již na Vaší straně či na straně Vašeho zaměstnavatele. Z Vašich překážek můžeme jmenovitě zmínit například důležité osobní překážky jako nemoc – dočasnou pracovní neschopnost, ošetřování dítěte nebo člena rodiny, mateřskou dovolenou aj., které Vám je povinen zaměstnavatel omluvit, ale též i jiné důležité osobní překážky v práci a další zákonem předpokládané situace.
Stejně tak je i v případě zaměstnavatele může nastat situace, kdy nemůže přerozdělovat práci svým zaměstnancům z důvodu překážek na své straně. Jedná se například o přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy, ale též i níže uvedený vzor, vycházející z ustanovení zákoníku práce, kdy zaměstnavatel není schopen přidělovat zaměstnancům práci v rozsahu týdenní pracovní doby, neboť došlo k omezení odbytu jeho výrobků či služeb, někdy též označováno jako tzv. „částečná nezaměstnanost“.
Ve světě byznysu, výroby zboží a poskytování služeb mohou nastat situace, kdy z různých důvodů může dojít ke zmenšení objemu prodávané zboží či poptávaných služeb, ať již příkladem z důvodu nastávající finanční krize, válečnému konfliktu či nedostatku výrobního materiálu. Ve všech těchto případech sice zaměstnavatel má sice výrobní sílu – zaměstnance, ale odbyt na trhu typicky vázne a zaměstnavateli nezbývá, než se uchýlit ke krajnímu řešením, kterým je právě vyhlášení překážky na straně zaměstnavatele. Tímto krokem se zaměstnavatel snaží předejít možnému propouštění z důvodu nedostatku práce, kdy ačkoliv zaměstnanci reálně nevykonávají pro zaměstnavatele žádnou činnost, vyplácí jim zaměstnavatel náhradu mzdy v minimální výši 60 % průměrného výdělku po dobu, po níž překážka na straně zaměstnavatele bude trvat.
Zákon též předpokládá dvě varianty ujednání a vyhlášení překážky na straně zaměstnavatele, kdy pokud existuje u zaměstnavatele odborová organizace, ujednají mezi sebou tyto dva subjekty dohodu. Pokud však u zaměstnavatele nefiguruje odborová organizace, může být tato dohoda nahrazena právě vnitřním předpisem, jenž máte pod tímto odstavcem volně pro Vaší inspiraci přiložen.
Vzorový vnitřní předpis zaměstnavatele upravující překážku v práci z důvodu částečné nezaměstnanosti
Zaměstnavatel ______________________ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČ),
zastoupený ______________________
vydává tento vnitřní předpis
vymezující překážku v práci na straně zaměstnavatele z důvodu částečné nezaměstnanosti dle § 209 zákoníku práce.
- Zaměstnavatel nemůže zaměstnancům přidělovat práci v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobku. Zaměstnavatel tuto skutečnost považuje za překážku v práci na své straně podle § 209 odst. 1) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
- Po dobu překážky v práci na straně zaměstnavatele přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku. Náhrada mzdy je splatná měsíčně po uplynutí kalendářního měsíce, v němž k překážce v práci došlo ve výplatním termínu, který je u zaměstnavatele určen k výplatě mzdy.
- Překážka v práci na straně zaměstnavatele podle bodu 1 je stanovena od ______________________ do ______________________ .
- Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě______________________ (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.
- Tato vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem ______________________
V ______________________ dne ______________________
razítko zaměstnavatele a podpis